Výpadek na www.webzdarma.cz listopad 2002

na obsah projektu

Protože soubor freeweby.php věnovaný přehledu českých a slovenských freewebů začal přesahovat rozumnou hranici, informace o výpadku serveru webzdarma.cz jsem přesunula do samostatného souboru wz.php.

Během týdne od soboty 23.11.2002 si zažili horké chvilky uživatelé, ale hlavně administrátoru serveru WebZdarma.cz. Nejprve bych citovala závěrečnou zprávu admina. Zde naleznete originál uveřejněný na WZ.

V noci ze soboty 23.11. na neděli 24.11. byla plánována odstávka serveru z důvodu obnovy integrity souborového systému na diskovém poli (RAID 5). Poškození integrity vzniklo v důsledku náhodných výpadků zdroje serveru v minulých týdnech. Jednalo se o standardní údržbu, kterou bylo, dříve nebo později, nezbytné provést.

Bohužel byla nekonzistence dat natolik rozsáhlá, že jedinou další možností byla rekonstrukce celého systému souborů jako celku. Vzhledem k objemu a struktuře dat by však tento proces trval výrazně déle než jsme čekali (odhadovaná doba byla delší než jeden měsíc). Proto jsme kontaktovali autory použitého souborového systému, kterému se povedlo celý proces výrazně optimalizovat (více nez stonásobně).

V pondělí 25.11. byla uživatelům dána možnost nahrát si na server data znovu a to do kapacity 2 MB. Tím byla umožněna funkčnost webů v alespoň omezeném rozsahu. Ve středu 27.11. byla tato kapacita povýšena na 10 MB. Během noci ze soboty 30.11. na neděli 1.12. byla obnovena všechna původní data.

Za vzniklou situaci se všem uživatelům omlouváme a doufáme, že i přes tyto problémy nám nadále zachováte přízeň.

Team WebZdarma.cz


Těchto pár vět ani zdaleka nemůže postihnout co, se vlastně dělo. Administrátoři si zaslouží velké poděkování za to, jak situaci řešili a vyřešili, ikdyž nemuseli, protože na freehostingu nikdo za nic neručí. A tím se dostávám k uživatelům freehostingu WZ.cz. Někteří z nich v diskusních fórech po sobě zanechali dost ošklivý obrázek, těch nadávek, urážek, pomalu výhružek. Naštěstí se nenaplnila obava jednoho z diskutujících ve fóru hosting na Lopuchu, že by po přečtení těch ošklivých příspěvků to zkrátka a jednoduše administrátory přestalo bavit a freehosting by zrušili. V každém případě tahle situace naučila všechny, že mají svoje stránky zálohovat, zálohovat a zálohovat. Ani technika není nikdy stoprocentně spolehlivá.
A ještě dodatek: Placené stránky, které provozuje stejný provozovatel jako službu Webzdarma, tj. firma www.anoweb.cz fungovaly bez jakýchkoliv výpadků.


Své názory můžete publikovat i v mém diskusním klubu Klub Hosting, o hostovaní stránek za peníze i bez nich na diskusním serveru Lopuch: www.lopuch.cz www.lopuch.cz/klub.php?klub=hosting


Příjemné programování vám přeje Jana


Počet přístupů: 8834
Denní počet: 1
Počítáno od: 12.01.2003

Poslední modifikace 26.12.2019, 17:58:58