Již nefunkční freeWeby s podporou PHP a MySQL

na obsah projektu

Vítám vás u své podstránky s přehledem freewebů, které již nefungují.

Protože soubor freeweby.php věnovaný přehledu českých a slovenských freewebů začal přesahovat rozumnou hranici, přesunula jsem informace i dnes již nefunkčních freewebech do zvláštního souboru.

Obsah: - www.yo.cz - www.nixnet.cz - www.oceany.cz - www.egarden.cz - www.baf.cz - www.hyperlinx.cz - www.iglu.cz - www.fbi.cz/www.kgb.cz


www.yo.cz   nahoru

Mým favoritem se stal projekt YO, který jsem zastihla ještě v testovacím provoze na konci května 2000. Admin asi netušil, co myslím tou větou, že chci jen vyzkoušet pár svých skriptů, a tak jsem dostala vytoužená práva do MySQL. Od té doby se projekt rozjel mnoha směry - až mi přijde, že autoři si nabrali více práce, než jsou schopni zvládnout, protože tvorba portálu není jednoduchá věc. Do dnešního dne mimo jiné poskytují kromě freehostingu s PHP a ASP i počítadlo TOPSite, výměnný reklamní systém, služby spojené s FTP, webová fóra a mnoho jiných.
Pokud si uživatel začlení reklamu přímo do stránky, je mu vypnuto zobrazování reklamního banneru v dolní části stránky, resp. v samostatném okně.
Spolehlivost je vcelku ucházející, výpadky webu či databáze jsou (co vím) jen krátkodobé.
Server YO byl jedním z mála posledních serverů, který podporoval funkci mail pro všechny. Ovšem po špatných zkušenostech s neukázněnými uživateli ji zakázal a nyní by již měla být podpora selektivní. Již delší dobu také probíhá kontrola účtů, po kterou je pozastavena registrace nových účtů. Není jasné, kdy bude obnovena.
Registrace už byli sice obnoveny, ale jsou zpoplatňovány.


www.nixnet.cz (vznikl přejmenováním z www.crolink.cz)   nahoru

Jako další server s podporou PHP a MySQL se rozjel CROLINK.CZ, i když ten byl na můj vkus přece jen moc spojen s vyděláváním peněz na netu. Toto spojení se naštěstí časem utlumilo a ze serveru se stal zajímavý projekt na našem trhu.
V nedávné době server měnil poskytovatele připojení a ještě další problémy způsobily skoro týdenní nedostupnost stránek.
Pro komunikaci s uživateli byly založeny newsy news.nixnet.cz, ve kterých relativně rychle reagují administrátoři na problémy uživatelů třeba při náběhu nového systému reklamy apod.
Administrátoři velice ochotně vycházejí vstříc požadavkům uživatelů - třeba přikompilováváním nových modulů apod. Na serveru je zkompilována grafická knihovna s podporou GIF.
V září 2001 se Crolink.cz přejmenoval na Nixnet.cz. Do konce října je třeba provést přeregistraci všech účtů, k tomu je potřebný mobilní telefon, na který vám přijde aktivační kód. Pokud máte více účtů, stačí aktivaci pomocí pobilu provést u jednoho a ostatní stránky si převést k němu již bez něj. (Já jsem se bohužel v září 2001 dostala do situace, kdy jsem se tři týdny nemohla dostat k nikomu, kdo má mobil...)

Jako blesk z čistého nebe mi přišla krátce před polednem 12. října 2002 zpráva z adresy secretary@nixnet.cz, že z důvodů dlouhodobé nespokojenosti s hospodářskými výsledky služeb NixNet.cz jsou nuceni ukončit jejich provoz. Což samo o sobě není až tak tragické, kdyby nenásledovala věta o tom, že webserver bude zrušen v neděli 13. října ve 24.00. Takže všichni, kdo se o tomto víkendu nedostanou na net nemají nejmenší šanci si zazálohovat svá data, což je dynamických aplikací docela problém...


CROLINK.CZ - Komplikátor (9.10.2000)

Možná to bylo nedopatření (blbl mi mail, na který jsem se registroval), ale je to tak dva - tři týdny co jsem se registroval a ani jsem nedostal heslo :-(( Kdo ví... registrovat znovu jsem se nezkoušel, ale mám host ještě z doby, kdy byl crolink komerční - komplikator.cashmail.cz - tam jsem databázi dostal také do jednoho dne, rychlost serveru je dostačující, hodně velká výhoda je, že je zde zkompilovaná GD knihovna, a to ještě s podporou gifu :-) Zatím sem se s ní na žádném serveru nesetkal... Pardon na psovi běží, ale ve verzi 1.6 - bez gifu, jen PNG.


www.oceany.cz   nahoru

Na podzim roku 2000 se také rozjel nový český server OCEANY.CZ. Od začátku to byl velmi zajímavý projekt, neboť byl bez reklam a poskytován jediným člověkem. Po konfliktu s poskytovatelem připojení a několikadenní nefunkčnosti se přesunul na výrazně pomalejší linku. Já sama jsem zvědavá, jak tento projekt bude pokračovat.

Oceány se na přelomu července a srpna přestěhovaly na páteřní linku, v bezplatné variantě je k dispozici 5 MB dat, další je možno přikoupit za 5Kč/5MB/měsíc. Aktuální informace hledejte na stránkách Oceánů. Docela správce chápu, datový přenos u tolika prezentací už může být docela drahý a právě drahý datový přenos už jednou zapříčinil přesun na pomalou linku.

Na konci listopadu Oceany.cz ohlásily, že získaly komečního partnera, který bude zajišťovat nadstandardní služby.

V březnu 2002 byl server Oceany.cz napaden hackerem a došlo na několik dnů k výpadku provozu. Jeho správce oznámil, že bude muset z bezpečnostních důvodů dojít k omezení některých funkcí, ale podrobnosti nebyly uvedeny.

V květnu 2002 ukončil webmaster provozování freehostingu Oceany.cz/Korab.cz z důvodů vyčerpání časového, finančního a nervové soustavy. Stávají účty je možno za určitých podmínek převést na jiný freehosting. Detaily byly svého času k nalezení na http://www.oceany.cz/vysvetleni.php ...

www.egarden.cz   nahoru

Podzim 2000 byl mimořádně úspěšný na nové servery. Byla jsem upozorněna na server EGARDEN.CZ. Je to linuxový stroj se zajímavými možnostmi, včetně podpory CGI. Registrace narozdíl od ostatních neprobíhá automaticky, ale správce se do několika hodin ozval a konto mi bylo zřízeno. Po menších problémech se správným nastavením práv se mi však stránky povedlo zpřístupnit. Server má měl v průběhu svého života občasné problémy. Tím nejvážnějším byla nedávná havárie disku - po které autorovi nezbylo, než jej celý napsat znova. Ale vypadá to, že se již pomalu situace vrací k normálnímu stavu. Po několika dnech provozu a instalaci Javy už opět Egraden.CZ nefunguje. Škoda, je to stroj se zajímavými možnostmi, ale protože spíše nejede, než jede, asi se hodí jen k testování...

Podle relativně důvěryhodných zpráv Egarden.CZ definitivně končí, jeho uživatelům bylo doporučeno si stáhnout svá data a přesunout se jinam.


EGARDEN - reaguje Toff (Oháčkovaný výňatek z původního dopisu) (14.3.2001)
Asi za půl hodiny jsem si vyřídil konto na www.egarden.cz, dostal zpět vyrozumění a stihl vyzkoušet spojení s mysql.... a ono to funguje...neuvěřitelné... :-)))
Takže kdybych mohl hlasovat hlasuji pro egarden... a to už jsem zkoušel kgb.cz a yo.cz :-)))


www.baf.cz   nahoru

Trochu tajemný server, nabízí hostování jen vybraným nekomerčním projektům.


BAF.CZ Ondřej Brejla (30.10.2000)


Docela dobrý server, funguje mi na něm funkce mail.


www.hyperlinx.cz   nahoru

Na konci listopadu 2001 a CPress vyjel s ambiciózním projektem - HyperLinx - freeweb s PHP a MySQL požadující pouze malou ikonku na úvodní straně. Na jeho statického předchůdce HyperLink slyším poslední dobou jen stížnosti - nefunkční, nedostupný k aktualizaci ... samotnou mě velice zajímá, zda zvládnou nápor zájemců...

V průběhu prosince 2002 se začaly šířit internetem zajímavé zvěsti o serveru Hyperlinx.CZ. Ty vyvrcholily v čase předvánočním.
Firma Computer Press zřejmě podcenila správu freewebu HyperLinx.cz a po několika útocích hackerů byla donucena 23.12.2001 projekt dočasně přerušit. Neustále docházelo k posouvání termínu opětovného spuštění 2.1, 4.1, nakonec se HyperLinx rozjel 16.1. 2002.
CPress zdůvodňuje průnik do systému špatnou prací firmy, kterou si na správu serveru objednala, ale v různých diskusních fórech se objevují informace o tom, že CPress si firmu vybíral podle ceny a ignoroval to, že její pracovníci jsou totálně neschopní.

Na počátku srpna 2002 se Computer Press rozhodl skončit s freehostingem. Pokud si stávající uživatelé služeb www.hyperlink.cz a www.hyperlinx.cz nepřevedli do konce října svá data na placený hosting, byla jim smazána.


www.iglu.cz   nahoru

Server vznikl na podzim roku 2002, postupně zlepšoval své služby, ale v únoru 2004 přešel na placený hosting a zastavil registraci free stránek.


www.kgb.cz / www.fbi.cz   nahoru

Posléze jsem se dostala k dvojici freewebů KGB.CZ a FBI.CZ. Po grafické stránce byly dost pěkné, ale s funkční stránkou to bylo horší. Všude byla totiž inzerována podpora databází a v reálu si jen helpdesk vymýšlel jednu výmluvu za druhou.
Asi po čtvrt roce se konečně rozjela podpora databází, starší uživatelé si ji můžou aktivovat v nastavení, novým je přidělena při registraci, velikost databáze je omezena na 2MB.

Po otištění následujících odstavců jsem získala zajímavou zkušenost. Sám od sebe nic mi přišel značně naštvaný dopis od helpdesk@kgb.cz. Jak jsem jeho autorovi vysvětlila, vkládám naděje do nových sil na kgb, špatné zkušenosti s nimi mají uživatelé i teď a třeba FAQ je již několik měsíců starý a neaktuální. Částečně jsme si snad svoje postoje vyjasnili, uznávám, že pokud asi třetina uživatelů ignorovala pravidlo úvodní reklamy, ta automaticky generované reklama byla asi jediným řešením. Helpdesk zase uznal, že by neškodilo, kdyby na webu bylo více informací, třeba o aktuální verzi PHP, podpoře WAPu a podobných.

Myslím, že o kvalitách těchto freewebů vypovídají následující zkušenosti jiných:


KGB/FBI Ondřej Brejla (29.10.2000)
Na FBI mam s mySQL šílené zkušenosti. Už asi 2 měsíce se z nich snažím vydolovat, jak se připojit na jejich databáze...a stále nic. Dostal jsem zatím jen jeden mail, který byl o ničem. Ale trpělivosti mám docela dost, tak to nějak vydržím. Taky mi na něm nejede odesílání mailu.


KGB/FBI - reaguje TempSoft (Oháčkovaný výňatek z původního dopisu) (9.3.2001)
Takže KGB(FBI) - je mi z nich na zvracení. V mém původním projektu bylo jako první poděkovaní freewebu kgb, který umožnil vystavení mých stránek, ale pěkně rychle jsem toto poděkovaní odstranil, a teď na ně mohu už jenom plivat. První nedostatek byl v nesnadné komunikaci. Slibovali MySQL databáze, ale skutek utek. Musel jsem se s nimi dlouho dohadovat a po řade vykrucovačských mejlů, které jsem dostal, jsem vše dělal na základě souboru - děsná práce, už proto, že ti chytrolíni po čase znemožnili měnit atributy souborům, takže nový soubor vždy měl implicitně atributy nastaveny na čtení pro všechny, takže kdokoli mohl nahlížet do záznamu o loginech... jistě nemilé. Vše trvalo dlouho, protože přesto, že slibovali rady 24 hodin denně, vracely se mi meily se zpožděním i několika dnů. Psal jsem jim heslo pro přístup k databázím, oni slíbili, že přístup bude, ale nic se nezměnilo...
Po čase došlo k automatizaci. Měla se tedy při registraci automaticky vytvořit vlastní databáze... chyba. Sice to skutečně zautomatizovali, ale ti, kdo již měli vytvořeny účty, nemohli databázi vytvořit, leda by se dostali do nastavení. Tam jsem se ale dostat nemohl. Tak jsem jim opět napsal, a poslal i svoje původní heslo do databáze, které jsem ale neměl tu čest vůbec použít. Oni změnili mé heslo pro FTP na toto heslo k databázím, takže já se tam nemohl potom týden vůbec dostat, než jsem přisel na to, co se jako stalo.
Pak se problémy zdánlivě vyřešily. Do dvou týdnu jely stránky perfektně, rychle, v databázích.
Později se ale začal server hroutit. Většinou v pátek prostě spadl a nikdo se tam nedostal. Postupem času to bylo stále horší, a jednou jsem se tam nedostal pro postu celý týden. Už jsem začínal být pěkně naštvaný a sliboval si, ze stránky přesunu. Vrchol byl, když se rozhodli odstranit reklamu z úvodní stránky a dát ji jako samostatné okno. Většina mých návštěvníků nemá silné stroje a tohle okno navíc jim dělá obrovské potíže. (Zas tak obrovské ne, ale rozhodně to otravuje, kde je méně paměti, tak to nehorázně zdržuje.)
Od té doby se ale začaly dít podivné věci. Stránky jsem nepozměňoval, ale nefungují jak by měly - defakto vůbec. Každou chvíli server padá a v Kavárně (něco jako chat) mají zkrátka lidé smůlu. Proč jsou všechny butony a odkazy na stránkách neaktivní, to také netuším, to je ale možná způsobeno MSIE 5.5.


KGB/FBI - květen 2004
Již delší dobu hosting na stránkách KGB.CZ/FBI.CZ moc nefungoval - časté výpadky, nemožnost registrace... 12.5.2004 se na stránkách objevilo lakonické sdělení, že KGB.CZ-FBI.CZ ukončilo svojí činnost.


Své názory můžete publikovat i v mém diskusním klubu Klub Hosting, o hostovaní stránek za peníze i bez nich na diskusním serveru Lopuch: www.lopuch.cz www.lopuch.cz/klub.php?klub=hosting


Příjemné programování vám přeje Jana


Počet přístupů: 8227
Denní počet: 1
Počítáno od: 13.10.2003

Poslední modifikace 26.12.2019, 17:58:58