Historie serverů www.kgb.cz www.fbi.cz

na obsah projektu

www.kgb.cz / www.fbi.cz   nahoru

Servery kgb.cz/fbi.cz začaly fungovat na jaře roku 2000, jako první česká vlaštovka v oblasti freehostingu s PHP. Po grafické stránce byly dost pěkné, ale s funkční stránkou to bylo horší. Všude byla totiž inzerována podpora databází a v reálu si jen helpdesk vymýšlel jednu výmluvu za druhou.
Asi po čtvrt roce se konečně rozjela podpora databází, starší uživatelé si ji mohli aktivovat v nastavení, novým byla přidělována při registraci, velikost databáze byla omezena na 2MB.

Po otištění následujících odstavců jsem získala zajímavou zkušenost. Sám od sebe nic mi přišel značně naštvaný dopis od helpdesk@kgb.cz. Jak jsem jeho autorovi vysvětlila, vkládám naděje do nových sil na kgb, špatné zkušenosti s nimi mají uživatelé i teď a třeba FAQ je již několik měsíců starý a neaktuální. Částečně jsme si snad svoje postoje vyjasnili, uznávám, že pokud asi třetina uživatelů ignorovala pravidlo úvodní reklamy, ta automaticky generované reklama byla asi jediným řešením. Helpdesk zase uznal, že by neškodilo, kdyby na webu bylo více informací, třeba o aktuální verzi PHP, podpoře WAPu a podobných.

Myslím, že o kvalitách těchto freewebů vypovídají následující zkušenosti jiných:


KGB/FBI Ondřej Brejla (29.10.2000)
Na FBI mam s mySQL šílené zkušenosti. Už asi 2 měsíce se z nich snažím vydolovat, jak se připojit na jejich databáze...a stále nic. Dostal jsem zatím jen jeden mail, který byl o ničem. Ale trpělivosti mám docela dost, tak to nějak vydržím. Taky mi na něm nejede odesílání mailu.


KGB/FBI - reaguje TempSoft (Oháčkovaný výňatek z původního dopisu) (9.3.2001)
Takže KGB(FBI) - je mi z nich na zvracení. V mém původním projektu bylo jako první poděkovaní freewebu kgb, který umožnil vystavení mých stránek, ale pěkně rychle jsem toto poděkovaní odstranil, a teď na ně mohu už jenom plivat. První nedostatek byl v nesnadné komunikaci. Slibovali MySQL databáze, ale skutek utek. Musel jsem se s nimi dlouho dohadovat a po řade vykrucovačských mejlů, které jsem dostal, jsem vše dělal na základě souboru - děsná práce, už proto, že ti chytrolíni po čase znemožnili měnit atributy souborům, takže nový soubor vždy měl implicitně atributy nastaveny na čtení pro všechny, takže kdokoli mohl nahlížet do záznamu o loginech... jistě nemilé. Vše trvalo dlouho, protože přesto, že slibovali rady 24 hodin denně, vracely se mi meily se zpožděním i několika dnů. Psal jsem jim heslo pro přístup k databázím, oni slíbili, že přístup bude, ale nic se nezměnilo...
Po čase došlo k automatizaci. Měla se tedy při registraci automaticky vytvořit vlastní databáze... chyba. Sice to skutečně zautomatizovali, ale ti, kdo již měli vytvořeny účty, nemohli databázi vytvořit, leda by se dostali do nastavení. Tam jsem se ale dostat nemohl. Tak jsem jim opět napsal, a poslal i svoje původní heslo do databáze, které jsem ale neměl tu čest vůbec použít. Oni změnili mé heslo pro FTP na toto heslo k databázím, takže já se tam nemohl potom týden vůbec dostat, než jsem přisel na to, co se jako stalo.
Pak se problémy zdánlivě vyřešily. Do dvou týdnu jely stránky perfektně, rychle, v databázích.
Později se ale začal server hroutit. Většinou v pátek prostě spadl a nikdo se tam nedostal. Postupem času to bylo stále horší, a jednou jsem se tam nedostal pro postu celý týden. Už jsem začínal být pěkně naštvaný a sliboval si, ze stránky přesunu. Vrchol byl, když se rozhodli odstranit reklamu z úvodní stránky a dát ji jako samostatné okno. Většina mých návštěvníků nemá silné stroje a tohle okno navíc jim dělá obrovské potíže. (Zas tak obrovské ne, ale rozhodně to otravuje, kde je méně paměti, tak to nehorázně zdržuje.)
Od té doby se ale začaly dít podivné věci. Stránky jsem nepozměňoval, ale nefungují jak by měly - defakto vůbec. Každou chvíli server padá a v Kavárně (něco jako chat) mají zkrátka lidé smůlu. Proč jsou všechny butony a odkazy na stránkách neaktivní, to také netuším, to je ale možná způsobeno MSIE 5.5.


KGB/FBI - květen 2004
Již delší dobu hosting na stránkách KGB.CZ/FBI.CZ moc nefungoval - časté výpadky, nemožnost registrace... 12.5.2004 se na stránkách objevilo lakonické sdělení, že KGB.CZ-FBI.CZ ukončilo svojí činnost. Po pár dnech se k tomuto sdělení začaly přidávat i reklamní bannery.


KGB/FBI - podzim 2004
Dlouhou dobu na všech stránkách kgb.cz/fbi.cz i na všech hostovaných stránkách běžely jen reklamy. Pak se objevil nápis, že v září bude spuštěna nová prezentace. Stalo se tak až 10.10.2004. Za stránkami stojí okruh lidí kolem provozovatelů předcházející prezentace. Je rozšířena nabídka o nové domény - některé z nich se nápadně podobají doménám provozovaných u freehostingu webzdarma.cz.


Své názory můžete publikovat i v mém diskusním klubu Klub Hosting, o hostovaní stránek za peníze i bez nich na diskusním serveru Lopuch: www.lopuch.cz www.lopuch.cz/klub.php?klub=hosting


Příjemné programování vám přeje Jana


Počet přístupů: 8307
Denní počet: 2
Počítáno od: 24.10.2004

Poslední modifikace 26.12.2019, 17:58:58